Food Safety

Efektywność w dobie HACCP

Przepisy prawa żywnościowego obowiązujące w Polsce:

 

Prawo żywnościowe– zespół norm (aktów) prawnych, ustalających zasady wytwarzania i obrotu surowcami, żywnością oraz przedmiotami użytku, wchodzącymi w kontakt z nimi, w zakresie niezbędnych do ochron zdrowia i zaspokojenia oczekiwań konsumenta.

(Praca zbiorowa pod redakcją-Kijowski J., Sikora T. “Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem żywności integracja i informatyzacja systemów?”, Wyd. Naukowo-Techniczne,Warszawa 2003, str.10)

Akty prawne krajowe:

1. Od 28 października 2006 roku obowiązuje w Polsce Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Ustawa ta zastąpiła ustawę z 11 maja 2001 roku o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia. W myśl ustawy z 2006 roku kto nie wdraża w zakładzie produkcji lub obrotu żywnością zasad systemu HACCP- wbrew obowiązkowi określonemu w art.5 rozporządzenia WE nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych- podlega karze grzywny (art. 100 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia).

Ustawa ma charakter ramowy, reguluje w sposób kompleksowy warunki konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa żywności na wszystkich etapach łańcucha żywnościowego ?od pola do stołu?.

Uwaga zmiany!

Ww. akt prawny został w styczniu 2010r zmieniony ?Ustawą z dnia 8 stycznia 2010r o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywości i żywienia oraz niektórych innych ustaw? (Dz. U z 2010r, nr 21, poz. 105).

Zobacz wprowadzone zmiany

Sprawdź, które zakłady muszą uzyskać urzędowe zatwierdzenie od właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej

2. Ustawa z dnia 14 marca 1985 roku o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, z późn. zmianami.

Akty prawne wspólnotowe:

1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002 roku ustalające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, ustanawiające Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego.
Stanowi podstawę dla niżej wymienionych rozporządzeń.

Celem tego rozporządzenia jest zapewnienie we wszystkich Państwach Członkowskich wysokiego poziomu ochrony zdrowia i ochrony interesów konsumentów z uwzględnieniem zróżnicowanej podaży żywności.

2. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 852 z dnia 29 kwietnia 2004 roku w sprawie higieny środków spożywczych.

Ustanawia ogólne zasady dla przedsiębiorstw sektora spożywczego w zakresie higieny środków spożywczych.

3. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 882 z dnia 29 kwietnia 2004 roku w sprawie urzędowych kontroli przeprowadzonych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt.

Ustanawia ogólne zasady wykonywania kontroli urzędowych mających na celu sprawdzenie zgodności z regułami ukierunkowanymi na:

Zapobieganie, eliminowanie lub ograniczanie dopuszczalnych poziomów zagrożenia ludzi – bezpieczeństwo żywności w całym łańcuchu żywnościowym;
Gwarantowanie uczciwych praktyk w handlu żywnością oraz ochronę interesów konsumenta (wraz z etykietowaniem żywności) ? handel z państwami trzecimi i handel wewnątrz Unii.

4. Rozporządzenie (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego

Ustanawia przepisy dla przedsiębiorstw sektora spożywczego dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego, które stanowią uzupełnienie wymogów zawartych w rozp. 852/2004.

5. Rozporządzenie (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi

Stosuje się do pasz oraz produktów pochodzenia zwierzęcego w zakresie urzędowych kontroli.

 

Do pobrania images

“Bezpieczeństwo zdrowotne żywności jest dla konsumenta najważniejszą cechą jakości, dlatego dzięki aktom prawnym szczegółowo regulującym tę dziedzinę konsumenci mają pewność, że żywność, którą nabywają spełnia ich oczekiwania.

Należy jednak pamiętać, że w przemyśle żywnościowym oprócz prawa żywnościowego muszą być przestrzegane normy etyczne.”

 (Praca zborowa pod redakcją-Kijowski J., Sikora T. “Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem żywności integracja i informatyzacja systemów?”, Wyd. Naukowo-Techniczne,Warszawa 2003, str.16)
 
Źródło: 
http://www.wsse.bialystok.pl
http://www.wsse.gorzow.pl/
Pełny wykaz przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności i żywienia:
http://www.gis.gov.pl/dep/?lang=pl&dep=5&id=10